Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Požičanie auta na dovolenke

Dátum: 05.08.2019
Požičanie auta na dovolenke

Na požičanom aute môže byť spoznávanie cudzej krajiny rýchlejšie a pohodlnejšie. Stále viac ľudí počas svojho pobytu v zahraničí využíva ponuku požičovní automobilov.

Ak si auto rezervujete vopred, platí to, čo pripomíname pri akýchkoľvek iných online nákupoch. Skontrolujte si podrobnosti o obchodníkovi na jeho webových stránkach, zistite či sú dostupné recenzie a podobne. Právo na odstúpenie od zmluvy sa nevzťahuje na online rezerváciu automobilu. To znamená, že nemáte právo zrušiť svoju rezerváciu bez udania dôvodu do 14 dní a prípadné zrušenie rezervácie môže byť spojené s nemalými storno poplatkami. 

Požičanie auta: Základné zásady, ktoré treba dodržiavať

Ak sa chystáte prenajať si automobil, je potrebné myslieť na niekoľko základných zásad:

 1. Prečítajte si zmluvu – dokonca aj drobné písmená!
 2. Uistite sa, že viete, aká bude vaša spoluúčasť v prípade nehody.
 3. Dbajte na to, aby ste vozidlo dôkladne skontrolovali spolu so zamestnancom požičovne automobilov, ktorý sa nachádza pri vyzdvihnutí a vrátení vozidla.
 4. Pred odchodom po vrátení vozidla požiadajte o písomné vyhlásenie, že vozidlo bolo vrátené nepoškodené.
 5. Tiež  je vhodné oboznámiť s dopravnými pravidlami krajiny, v ktorej sa zdržiavate.

Požičanie auta: Naše tipy

Spísali sme pre vás zopár tipov, na čo by ste mali zamerať svoju pozornosť:

Výber auta

 1. Pri výbere vášho auta skontrolujte, čo je zahrnuté v cenovej ponuke. Niekedy online formuláre obsahujú čiastočné informácie.
 2. Pozor  na „extra“  poplatky pri prenájme vozidla, ako napríklad poplatok za detskú sedačku, dodatočný vodič atď.
 3. Zvýšenú pozornosť venujte taktiež zásadám palivovej politiky spoločnosti poskytujúcej prenájom vozidla a uistite sa, že vám je všetko jasne predtým, ako potvrdíte rezerváciu.
 4. Skontrolujte si pravidlá zrušenia rezervácie, ktoré by vás mohli prekvapiť v prípade neplánovaného platenia storno poplatkov.

Vyzdvihnutie auta

 1. Skontrolujte, či nie je auto poškodené. V prípade, že si všimnete akékoľvek poškodenie, nechajte si o tom záznam podpísať zamestnancom požičovne. Skontrolujte či pneumatiky nie sú príliš opotrebované.
 2. Dbajte na to, aby ste rozumeli tomu čo podpisujete. Stretli sme sa s prípadmi, v ktorých si spotrebitelia okrem preberacieho protokolu „objednali“ aj drahšie a menej výhodnejšie poistenie vozidla.
 3. Nezabudnite sa informovať na prípadné riešenie nepredvídateľných situácií, napríklad v prípade poruchy vozidla  alebo nehody.

Počas prenájmu auta

 1. Aby ste predišli poškodeniu vozidla, uistite sa, aký druh paliva vozidlo používa.
 2. Ak dôjde k poruche vozidla, zavolajte prenajímateľovi a postupujte podľa jeho  pokynov. Neopravujte auto samostatne bez oprávnenia požičovne.
 3. V prípade nehody si poznačte mená a adresy všetkých zúčastnených. Ak je niekto zranený alebo existuje spor o to, kto je zodpovedný, zavolajte políciu. Kontakt na tiesňovú linku  je 112. Okamžite kontaktujte požičovňu.

Vrátenie auta

 1. Auto vrátite zvyčajne v pracovných dňoch počas otváracej doby požičovne. Auto necháte skontrolovať kompetentným zamestnancom. Stav auta by mal byť potvrdený písomne s podpisom zástupcu požičovne áut.
 2. Ak chcete auto vrátiť mimo otváracích hodín, mali by ste parkovať vo vyhradenom priestore. Odporúčame, aby ste si urobili detailné fotografie vozidla, ako aj fotografie najazdených kilometrov ako dôkaz, že ste ho vrátili v dobrom stave.

V prípade problémov s požičovňou áut v rámci EÚ, Islandu, Nórska a Veľkej Británie, nás môžete kontaktovať.