Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odškodnenie v prípade straty, oneskorenia alebo poškodenia batožiny takmer 1600 EUR

Dátum: 08.01.2020
Odškodnenie v prípade straty, oneskorenia alebo poškodenia batožiny takmer 1600 EUR

Cestujúci v leteckej doprave majú viaceré práva. Jedným z nich je možnosť uplatniť si vyššie náhrady pri problémoch s batožinou. 

Týka sa to situácií, keď sa batožina stratí. Platí to aj v prípade, že batožina mešká. Rovnako to funguje, ak je batožina poškodená.

Nová výška maximálneho odškodnenia

Nová výška maximálneho odškodnenia v prípade straty, oneskorenia alebo poškodenia batožiny je 1 288 SDR. Podľa súčasného výmenného kurzu SDR je to takmer 1 600 EUR.

Podľa článku 24 Montrealského dohovoru sa peňažné limity týkajúce sa odškodnenia cestujúcich v leteckej doprave v prípade straty, oneskorenia či poškodenia batožiny prehodnocujú každých 5 rokov.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) vykonala prvé preskúmanie výšky maximálneho odškodnenia v decembri 2009 a zvýšila hranicu zodpovednosti za stratenú, oneskorenú alebo poškodenú batožinu z 1 000 SDR na 1 131 SDR.

ICAO vo svojom druhom preskúmaní v roku 2014 zistila, že inflačný faktor bol v tom čase pod prahom stanoveným na vykonanie úpravy, a tento limit udržal nezmenený.

Vo svojom treťom preskúmaní ICAO navrhla zvýšenie o 13,9% na základe akumulovanej miery inflácie.

Nová výška maximálneho odškodnenia sa uplatňuje od 28. decembra 2019

Zdroj: https://www.icao.int/secretariat/legal/Pages/2019_Revised_Limits_of_Liability_Under_the_Montreal_Convention_1999.aspx