Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pozor na falzifikáty pri nakupovaní online

Dátum: 17.08.2020
Pozor na falzifikáty pri nakupovaní online

Pri nakupovaní online je takmer nemožné skontrolovať alebo preskúmať výrobok detailne.

Existuje niekoľko možností ako overiť pravosť výrobku. Spísali sme pre vás prečo by ste nemali kupovať falzifikáty a ako sa vyhnúť ich kúpe pri nakupovaní online.

Prečo je dôležité vyhnúť sa kúpe falzifikátu

Existuje niekoľko problémov spojených s nákupom falzifikátov. V najhoršom prípade výrobok nebude bezpečný a môže sa to skončiť zranením. Môže tiež obsahovať nebezpečné látky a navyše jeho kúpa má negatívny ekonomický dopad na spoločnosť.

Falzifikáty často nespĺňajú bezpečnostné požiadavky platné v rámci Európskej únie. Tieto výrobky zvyčajne obsahujú látky, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie alebo pre životné prostredie. Obzvlášť nebezpečné môžu byť falzifikáty hračiek. Falzifikáty hračiek sú len zriedka v súlade s bezpečnostnými požiadavkami. Ak sa hračky ľahko zlomia alebo strácajú malé časti, môžu ohrozovať život dieťaťa.

Často sa pri nakupovaní online stretávame s napodobeninami kozmetických produktov, prípadne s falzifikátmi parfumov. Kozmetika a produkty na starostlivosť o pleť obsahujú okolo 60-70 látok a vyžadujú správne technológie, aby boli kvalitne vyrobené. Ľahšie sa falšujú parfumy s menším obsahom látok, než kozmetické produkty. Aj keď vôňa falzifikátu je veľmi podobná originálu, používaním takéhoto parfumu si môžete privodiť rôzne alergické reakcie. 

Tipy na odhalenie falzifikátov pri nákupe online 

  • Skontrolujte totožnosť predávajúceho. Vždy skontrolujte kontaktné údaje na webstránke, či sú správne a či je možné predávajúceho kontaktovať, ak vzniknú problémy.
  • Prečítajte si recenzie ostatných zákazníkov. Použite internetový vyhľadávač a pokúste sa nájsť čo píšu o predávajúcom ostatní zákazníci. Čítajte pozorne.
  • Skontrolujte či webstránka má vydaný internetový bezpečnostný certifikát a bezpečnostnú známku. Bezpečnostná známka osvedčuje, že webstránka spĺňa kvalitatívne požiadavky značky a sľubuje bezpečný online nákup. Ak chcete overiť pravosť webstránky, tak kliknite na známku.
  • Vytvorte si vlastný názor a pokúste sa vyhodnoť, či webstránka vyzerá profesionálne. Väčšina internetových stránok, ktoré predávajú falzifikáty, obsahujú gramatické chyby, prípadne nesprávny pravopis. Obrázky produktov sú zvyčajne v zlej kvalite, prípadne produkt nedostatočne zobrazia. Toto sú znaky, ktoré poukazujú na to, že stránka predáva nepovolené výrobky, ktoré sú kópie originálov.
  • Vyhľadajte na internetovej stránke vysvetlenie vašich spotrebiteľských práv. Od online obchodníkov sa vyžaduje, aby kupujúcim na webstránke uvádzali presné a jasné informácie o ich právach, ktoré im vyplývajú z ich postavenia – spotrebiteľa. 
  • Preskúmajte cenu. Falzifikáty sa často predávajú vo výrazne nižšej cene, ako je cena uvedená na oficiálnej internetovej stránke danej značky. Ak cena vyzerá príliš lákavo, tak pravdepodobne nejde o originálny produkt. Pamätajte na to, keď budete nakupovať.
  • Nájdite autorizovaných predajcov na oficiálnej stránke značky. Väčšina webstránok originálnych značiek má uverejnený zoznam predajcov, ktorí sú autorizovaní, prípadne sú na čiernej listine. Pri kúpe výrobku z overeného e-shopu je vysoká pravdepodobnosť, že bude pravý.
  • Plaťte len zabezpečenou platobnou metódou.  Za výrobok zaplaťte až pri doručení, prípadne plaťte platobnou kartou cez zabezpečenú platobnú bránu. Keď platíte za výrobok na internete, vždy sa uistite, či internetová stránka má bezpečnostný certifikát. Vyhýbajte sa priamym platobným transakciám. Nezabudnite si uložiť potvrdenie objednávky a potvrdenie o zaplatení.