Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako rozpoznať falzifikát

Dátum: 25.08.2020
Ako rozpoznať falzifikát

Ak pri nakupovaní online nie ste dostatočne opatrní, môže vám byť doručený falzifikát. Falzifikát si však môžete zakúpiť aj na miestnom trhovisku, či priniesť si ho namiesto suveníru z dovolenky.

Ak si zvyknete na dovolenke kupovať okrem suvenírov aj značkové oblečenie, či iné značkové výrobky, overte si ich pravosť. Rozpoznať falzifikát môže byť niekedy náročné, ale väčšinou ide o výrobok nedostatočnej kvality. S kúpou falzifikátu sú totiž spojené viaceré riziká.

Tipy ako môžete falzifikát odhaliť

  • Preskúmajte materiál a detaily. Falzifikáty výrobkov sú zvyčajne podradnej, veľmi nedostatočnej kvality, nedosahujú kvalitu originálov. Prezrite si pozorne švy a nálepky, pretože bývajú často poškodené, prasknuté, neodborne spracované. Skontrolujte či je názov značky napísaný správne a či žiadne detaily loga nechýbajú. Prečítajte si štítky a návod na pranie; text na falšovaných výrobkoch je často chybný.
  • Skontrolujte podšívku a vrecká. Vnútro by malo byť rovnakej kvality ako vonkajšok výrobku. Falzifikáty predávané online zvyčajne ťažia z fotografií, ktoré nezobrazujú vnútro výrobku.
  • Venujte pozornosť obalu výrobku. Prezrite, či balenie výrobku má rovnakú značku a logo ako výrobok. Len málokedy sú drahé módne kúsky predávané v igelitke.
  • Zistite miesto výroby. Miesto výroby môže o výrobku veľa napovedať, najmä ak ide o kozmetiku či parfum. Falzifikáty kozmetiky a parfumov môžu spôsobiť alergické reakcie. Cez výrobné číslo produktu na obale je možné zistiť, či ide o originál.
  • Zamerajte sa na cenu. Porovnajte cenu výrobku s cenou, za ktorú kúpite výrobok v oficiálnom obchode. Ak je cena príliš výhodná až nereálna, tak pravdepodobne ide o falzifikát.
  • Vypýtajte si potvrdenie o zaplatení/bloček. Pamätajte nato, že aj výrobky predávané súkromnou osobou môžu byť falzifikáty. Opýtajte sa, kde bol produkt vyrobený a vypýtajte si bloček/prípadne iné záruky.
  • Nekupujte značkové výrobky, ktoré sa predávajú na pláži, na ulici, na námestí. To čo sa zdalo ako výhodná kúpa, môže na konci stáť viac ako ste očakávali. Falšovaný výrobok môže byť drahší ako originál, ak musíte zaplatiť vysokú pokutu.

Riziká spojené s kúpou falzifikátu

Falzifikáty sú zvyčajne lacné, avšak v konečnom dôsledku vás môžu vyjsť oveľa drahšie. V mnohých štátoch sú zákony proti falzifikátom veľmi prísne a striktné. V niektorých európskych štátoch sa vyžaduje zaplatenie pokuty až do výšky 10,000 eur.

Nemenej dôležité je spomenúť aj riziká zdravotné a bezpečnostné. Väčšina falšovaných výrobkov nie je v súlade s bezpečnostnými požiadavkami a môžu sa stať život ohrozujúcimi, najmä pokiaľ ide o rôzne farmaceutické doplnky, detské hračky a kozmetické produkty.