Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestský súd v Prahe predĺžil dlhové moratórium ČSA, Smartwings a FIRO Tour

Dátum: 01.12.2020
Mestský súd v Prahe predĺžil dlhové moratórium ČSA, Smartwings a FIRO Tour

Mimoriadne COVID moratórium, ktoré koncom augusta 2020 schválil Mestský súd v Prahe bolo dňa 26. novembra 2020 predĺžené.

Pre spotrebiteľov to znamená, že letecké spoločnosti ČSA, Smartwings a cestovná kancelária FIRO Tour ani počas nasledovných 3 mesiacov nebudú uhrádzať refundácie za zmeškané a zrušené lety a zájazdy.

Zákon č. 191/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu umožňuje obchodníkom požiadať o mimoriadne moratórium. Cieľom je ochrániť pred krachom podniky, ktoré sa len v dôsledku dočasného výpadku spôsobeného mimoriadnymi opatreniami dostali do prechodných platobných ťažkostí.

Podľa informácií od Európskeho spotrebiteľského centra v ČR je vybavovanie prípadov voči vyššie uvedeným obchodníkom do 26. februára 2021 z tohto dôvodu pozastavené. Spotrebiteľom odporúčame sledovať vývoj situácie.

Mimoriadne moratórium:

  • trvá zvyčajne 3 mesiace a súd ho môže predĺžiť o ďalšie tri mesiace
  • obchodník, ktorý požiadal o moratórium je oprávnený prednostne uhradiť záväzky priamo súvisiace s udržiavaním činnosti spoločnosti
  • záväzky, ktoré nesúvisia s prevádzkou spoločnosti, môžu byť uhradené až následne