Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Black Friday 2021: Čierny deň pre životné prostredie?

Dátum: 25.11.2021
Black Friday 2021: Čierny deň pre životné prostredie?

Black Friday, ktorý sa koná 26. novembra 2021, znamená začiatok vianočnej nákupnej sezóny v celej Európe.

Kamenné a internetové obchody si nevedia predstaviť existenciu bez tohto špeciálneho dňa, ktorý je jedným z najsilnejších predajných dní v roku.

Stoja však ponuky “Black Friday“ naozaj za to? Existujú alternatívy nakupovania, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu? Poskytneme Vám tipy ako výhodne nakúpiť a ukážeme prečo nakupovanie cez internet a udržateľnosť nemusia byť nezlučiteľné.

Dávajte si pozor pri hľadaní výhodných cien

Zákazníci v Európe by mali byť opatrní, pokiaľ ide o zľavy ponúkané počas “Black Friday“ alebo počas krátko po ňom nasledujúceho, “Cyber Monday“. Niektoré ponuky sa môžu zdať výhodné, no v skutočnosti nie sú. Mnoho obchodov sa pri zľavách ktoré ponúkajú, odvoláva na odporúčanú maloobchodnú cenu. Tá je však pred Black Friday často vyššia ako trhová cena. Reklamné sľuby preto zámerne zavádzajú spotrebiteľov.

Trpezlivosť sa vypláca: Radšej počkajte kým skončia Vianoce

Štúdia nemeckého webu na porovnávanie cien “Idealo.de“ ukazuje, že spotrebitelia od zliav očakávajú veľmi veľa a ďalší tlak je na nich vyvíjaný pri ponukách jednotlivých zľavnených produktov vyhláseniami ako „zostáva už len 5 položiek“ alebo „ tento produkt si prezerajú aj ďalší zákazníci“. Ak dokážete byť trpezliví, je lepšie nakupovať až po Vianociach, kedy vás čakajú skutočné výpredaje. Namiesto vianočných darčekov zakúpených počas Black Friday môžete darovať napríklad poukážky.

Naše tipy na udržateľné nakupovanie

  • Vyhnite sa impulzívnym nákupom: Vytvorte si nákupný zoznam, ktorý bude obsahovať len veci, ktoré skutočne potrebujete. Vyhnete sa tak vracaniu zbytočne objednaného
  • Cielene vyberajte: Riaďte sa veľkostnými tabuľkami a vyhľadajte si recenzie od iných zákazníkov, aby ste sa tak vyhli zbytočnému vracaniu tovaru kvôli zle objednanej veľkosti.
  • Vytvorte si wish list/zoznam želaní: Mnoho internetových obchodov ponúka takúto funkciu, prostredníctvom ktorej môžete sledovať vývoj cien tovaru, o ktorý máte záujem.
  • Porovnávajte ceny: Neverte slepo tomu, že ponúkaná cena predstavuje naozaj tú najlepšiu zľavu. Porovnávajte navzájom ceny produktov v kamenných a internetových obchodoch.
  • Prihláste sa na odber noviniek: Týmto spôsobom budete informovaní o špeciálnych ponukách po celý rok.
  • Rozhodnite sa pre trvalo udržateľnú prepravu objednaného tovaru: Niektoré internetové obchody ponúkajú balenie výrobkov šetrné k životnému prostrediu. Dohodnite si preferovaný termín dodania a vyhnite sa čiastočným dodávkam. Doručenie na odberné miesto je udržateľnejšie ako doručenie až k vašim dverám.

Udržateľné nakupovanie: alternatívy k Black Friday a Cyber Monday

V roku 2020 sa mnohé obchody v Európe a vo svete rozhodli pre “ Green Friday “ (Zelený piatok ) ako ekologickejšiu alternatívu nakupovania. Spoločnosti venovali časť svojich ziskov na environmentálne projekty alebo kompenzovali spôsobené uhlíkové emisie.

Takzvaný “Buy Nothing Day“ (Deň bez nákupov) má za cieľ spochybniť existujúce nákupné návyky a povzbudiť ľudí aby znížili svoju spotrebu.

„Buyback Friday“ (Piatok spätného odkúpenia) a „Green Sunday“ (Zelená Nedeľa) sa zameriavajú na použitý tovar. Nákup z druhej ruky nielenže predlžuje životnosť produktu, ale šetrí peniaze a výrobné zdroje.