Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Lyžovačka v Európe

Dátum: 31.01.2022
Lyžovačka v Európe

Lyžiarska sezóna prebieha a mnohí Slováci sú pripravení vyraziť na zasnežené svahy nielen na Slovensku. Pandémia COVID-1

Lyžiarska sezóna prebieha a mnohí Slováci sú pripravení vyraziť na zasnežené svahy nielen na Slovensku. Pandémia COVID-19 však v európskych krajinách pokračuje a pandemické opatrenia, ktoré sa často menia, môžu skomplikovať vaše plány.

Lyžiari cestujúci do Álp sa prednedávnom museli prispôsobiť novým obmedzeniam na hraniciach a v krátkom čase sa to isté môže týkať aj iných krajín. Prípadná požiadavka na predloženie negatívneho PCR testu pri vstupe do vašej lyžiarskej destinácie znamená, že až do odjazdu ste v neistote či sa vaša lyžovačka uskutoční.

V dostatočnom predstihu sledujte požiadavky pre vstup do krajiny a cestovné obmedzenia

Vo vašej cieľovej destinácii sa môžu v krátkom čase začať uplatňovať nové obmedzenia. Ak sa chcete vyhnúť strate peňazí a predčasnému ukončeniu vašej lyžovačky ešte na hraniciach, odporúčame vám sledovať požiadavky na cestujúcich vyžadované vašou cieľovou destináciou. Pred rezerváciou ubytovania, a aj pred samotným vycestovaním, si preto overte aktuálne platné cestovné obmedzenia a podmienky pre vstup do krajiny. Dajte si pozor na to, že niektoré štáty požadujú vyplnenie špeciálnych cestovných formulárov a doloženie negatívneho PCR testu na ochorenie COVID-19. Informácie o cestovných obmedzeniach jednotlivých štátov nájdete na platforme „Re-open EU“, ako aj na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR.

Bez cestovného poistenia lyžovačku v zahraničí určite neriskujte

Či už máte lyžovačku zakúpenú ako zájazd alebo idete na vlastnú päsť, nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré bežne ponúkajú poisťovne a v dnešnej dobe je aj súčasťou rôznych bankových produktov. Ak už poistenie máte, najneskôr pred odjazdom si overte, čo všetko cestovné poistenie pokrýva. Zamerajte sa napríklad na možnosť storna v prípade nútenej izolácie v dôsledku nakazenia, no nezabudnite ani na poistenie zodpovednosti za škodu v prípade, ak dôjde k zrážke na svahu.

Lyžovačka bez cestovnej kancelárie

V prípade, že ste si nezakúpili dopravu a ubytovanie prostredníctvom cestovnej kancelárie, ale samostatne, ich zrušenie môže byť problém, nakoľko zo zákona nemáte právo na odstúpenie od zmluvy. Rezerváciu je možné zrušiť, len ak to podmienky konkrétnej služby umožňujú.  V prípade, že vám zmluvu zruší poskytovateľ služby, môže vám vzniknúť právo na vrátenie peňazí.

Lyžovačka cez cestovnú kanceláriu

Ak sú pandemické opatrenia vo vašej destinácii príliš obmedzujúce a zvažujete zrušenie zájazdu, nemusí to byť bezproblémové – bez straty peňazí. Vrátenie celej platby, ktorú ste za zájazd zaplatili, zavisí od viacerých faktorov,  a to najmä od termínu odchodu na zájazd, pandemických opatrení v čase jeho zakúpenia a skutočnosti, či obmedzenia zostávajú v platnosti aj počas vášho pobytu. S rozhodnutím zrušiť zájazd odporúčame počkať. Môže sa stať, že  opatrenia sa uvoľnia a kvôli predčasnému rozhodnutiu by vám mohla vzniknúť povinnosť uhradiť storno poplatky. Pred zrušením preto venujte pozornosť zmluve o zájazde s cestovnou kanceláriou a overte si ich výšku.

Ako postupovať ak nemôžete  vycestovať

Ak nemôžete vycestovať, pretože nespĺňate napr. požiadavky na očkovanie alebo negatívny test, obráťte sa na cestovnú kanceláriu, prípadne na poisťovňu, a ak nesúhlasíte s ponúknutým riešením, môžete tiež využiť alternatívne riešenie sporov.  V prípade, že cestovná kancelária má sídlo v inej krajine EÚ, v Nórsku alebo na Islande, môžete využiť služby Európskeho spotrebiteľského centra v SR. Viac o svojich právach v súvislosti s cestovnými obmedzeniami si môžete prečítať na www.esc-sr.sk.