Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Sviatok sv. Valentína: Ako neprísť o svoje peniaze

Dátum: 09.02.2022
Sviatok sv. Valentína: Ako neprísť o svoje peniaze

Nápadov na Valentínske darčeky, počnúc personalizovanými šperkami až po krabičky s prekvapeniami, je plný internet.  A

Nápadov na Valentínske darčeky, počnúc personalizovanými šperkami až po krabičky s prekvapeniami, je plný internet.  Aj pri nakupovaní z lásky je však len malý krôčik k tomu, aby ste boli sklamaní či dokonca oklamaní.

Pozor na nákupy Valentínskych darčekov z internetových nákupných galérií

Ak ste na internete našli perfektný darček, obzvlášť v prípade ak je predávaný za veľmi výhodnú cenu, buďte opatrní.  Môže byť ponúkaný na internetovej nákupnej galérií, ktorá predáva formou droppshipingu. V prípade dropshippingu ide o obchodný model, kedy predajca, ktorý ponúka produkt vo svojom internetovom obchode, v skutočnosti len preposiela objednávky ďalšiemu predajcovi, často sídliacemu v Číne alebo v inej krajine v Ázii. Ten potom produkty priamo zasiela kupujúcim. Hoci nejde o nelegálnu praktiku, takýto nákup často vedie k nepríjemným prekvapeniam, pretože dodacia doba býva veľmi dlhá a objednané produkty sú často nekvalitné. Dokonca môže ísť o falzifikáty, prípadne kupujúci musia zaplatiť pri dodaní DPH a colný poplatok, čím sa cena nepríjemne navýši.

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť chyteniu do dropshippingovej pasce, je overiť si serióznosť predajcu. Môžete tak urobiť napríklad vyhľadaním si recenzií od ostatných zákazníkov na internete. Prečítajte si tiež pozorne všeobecné obchodné podmienky predajcu a skontrolujte, či na svojej webovej stránke uvádza svoje identifikačné údaje. Viac informácií a rád, vrátane charakteristík, ktorými sa internetové nákupné galérie líšia od bežných e-shopov, nájdete v našich článkoch:

Kúpu personalizovaného darčeka dobre zvážte

Právo odstúpiť od zmluvy uzavretej cez internet počas 14 dňovej lehoty na rozmyslenie, nemáte v prípade kúpy tovaru upraveného alebo zhotoveného podľa vašich požiadaviek, a ani v prípade kúpy služieb súvisiacich s činnosťami v rámci voľného času zakúpených na konkrétny termín.

Dobre si preto premyslite kúpu náramku s vygravírovaným menom milovanej osoby alebo vstupenky na koncert obľúbenej kapely, či puzdra na telefón s fotkou z vášho rande. Zrejme vám nebude umožnené vrátiť ich späť predávajúcemu a žiadať  preto vrátenie peňazí.

Záruka v prípade problémov s internetovou zoznamkou

Dobrou správou pre tých, ktorí hľadajú lásku na internete, je zavedenie zákonnej záruky za kvalitu poskytovaných digitálnych služieb. V  prípade, že váš prístup k účtu v internetovej zoznamke, alebo samotná stránka, nefungujú, môžete žiadať, aby došlo k náprave. Ak sa tak nestane, môžete žiadať zníženie ceny alebo dokonca zrušenie vášho predplatného. Túto záruku zavádza od 1.1.2022 Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/770 z 20. mája 2019 o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv o dodávaní digitálneho obsahu a digitálnych služieb.

V prípade sporu s internetovou zoznamkou, ktorú prevádzkuje spoločnosť sídliaca v inej krajine EÚ, nás môžete kontaktovať.