Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dňa 15. marca si pripomíname Svetový deň práv spotrebiteľov: Najlepšie aktivity zamerané na dosiahnutie ekologickej udržateľnosti z celej Európy

Dátum: 14.03.2022
Dňa 15. marca si pripomíname Svetový deň práv spotrebiteľov:  Najlepšie aktivity zamerané na dosiahnutie ekologickej udržateľnosti z celej Európy

Európa si stanovila za cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu a stať sa tak prvým klimaticky neutrálnym kontinen

Európa si stanovila za cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu a stať sa tak prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na základe plánu ekologickej transformácie hospodárstva Európskej únie v záujme udržateľnej budúcnosti, tzv. Európskej zelenej dohody. Táto ambícia sa odráža najmä v konkrétnych iniciatívach v oblasti ochrany spotrebiteľa. Na vnútroštátnych a oblastných úrovniach existuje množstvo opatrení ktoré sú zamerané na zlepšenie ochrany životného prostredia a jeho udržateľnosti, pričom niektoré dokonca presahujú rámec určený legislatívou EÚ a predstavujú obzvlášť inovatívne prístupy. Aj na Slovensku máme viacero týchto iniciatív, jednou z nich je od 1. 1. 2022 aj zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Pripravili sme pre vás prehľad, aké aktivity zamerané na udržateľnosť nájdete v niektorých krajinách Európy.

Pri príležitosti Svetového dňa práv spotrebiteľov Európske spotrebiteľské centrum v SR vybralo niektoré z najlepších aktivít zameraných na udržateľnosť:

Rakúsko

Krajina sa rozhodla bojovať proti tonám elektroodpadu z domácností poskytovaním poukážok na opravu pokazenej elektrotechniky, ktoré spotrebiteľovi pokryjú polovicu nákladov (maximálne 200€) na opravu, s cieľom aby spotrebitelia namiesto vyhadzovania pokazenej elektrotechniky a nákupu novej, investovali peniaze do opráv. Program má od roku 2020 veľký úspech v hlavnom meste Viedeň a v roku 2022 sa rozšíril do celej krajiny.

Švédsko

Znížilo sadzbu DPH z 25 % na 12 % pokiaľ ide o opravy bicyklov, obuvi, koženej galantérie, odevov a bytového textilu. Pokiaľ ide o opravy veľkých elektrospotrebičov, remeselníci môžu ponúkať opravy za cenu až o 50 % nižšiu ako sú skutočné náklady a rozdiel im uhradí štát.

Belgicko

Nábytok, kuchynské náradie a podobné predmety, ktoré už spotrebitelia v Belgicku nepotrebujú, môžu odovzdať v secondhandových obchodoch s názvom „De Kringwinkel“ alebo „Les Petits Riens“ fungujúcich po celej krajine, ktoré ich potom predávajú za výhodnú cenu.

Bulharsko

Medzinárodná odevná spoločnosť pôsobiaca v Bulharsku vyzýva spotrebiteľov aby v jej obchodoch odovzdali svoje obnosené oblečenie, za čo dostanú poukážku, ktorú môžu potom uplatniť pri ďalšom nákupe. Obchod ďalej zabezpečí aby takéto oblečenie bolo znovu použité alebo recyklované.

Chorvátsko

Chorvátska online platforma “Burza otpada” (burza odpadu) spája spoločnosti za účelom výmeny informácií o ponuke a dopyte po druhotných surovinách vznikajúcich vo výrobných procesoch alebo v procesoch odpadového hospodárstva. Projekt, ktorý bol spustený v roku 2017, a ktorého cieľom je ochrana životného prostredia udržateľným prístupom k nakladaniu s primárnymi zdrojmi a znížením likvidácie odpadu, má tak nepriamo pozitívny dopad aj na spotrebiteľov.

Česko

Aby nevznikal odpad z jednorazových plastových obalov, v Česku v posledných rokoch pribúda čoraz viac obchodov, v ktorých spotrebitelia môžu nakúpiť potraviny, ako napr. ryžu, cestoviny, kávu alebo čaj, do nádob, ktoré si priniesli so sebou. Uvedená iniciatíva existuje aj na Slovensku.

Dánsko

„To Good To Go“ je mobilná aplikácia vyvinutá v Dánsku v roku 2015 za účelom boja s plytvaním potravinami. Zákazníci cez aplikáciu vidia reštauráciami alebo obchodmi v ich blízkosti zverejnenú ponuku jedál ktoré nepredali, a ktoré by inak vyhodili, a môžu si prísť takéto jedlo kúpiť za veľmi priaznivé ceny. Je to obojstranne výhodné tak pre spotrebiteľov, ako i pre reštaurácie a zároveň chrániace životné prostredie.

Nemecko

Najmä elektronika a oblečenie často končia v odpadkovom koši, hoci sú funkčné a ako nové. Preto tiež na základe novely nemeckého zákona o obehovom hospodárstve, s cieľom zastaviť nadprodukciu a plytvanie s tovarom, budú výrobcovia a maloobchodníci niesť väčšiu zodpovednosť pokiaľ ide o nakladanie s nepredaným tovarom, kedy budú musieť jasne zdokladovať, akým spôsobom s takýmto tovarom nakladajú, napr. či ho darujú alebo ho ďalej predávajú za nižšiu cenu.

Lotyšsko

Niektoré čerpacie stanice vyzývajú spotrebiteľov aby si so sebou priniesli vlastné opakovane použiteľné šálky na kávu. Touto praxou sa riadi aj jeden z najväčších obchodných reťazcov so stovkami predajných miest. Zákazníci, ktorí si prinesú svoju šálku, získajú zľavu 10 až 15 percent na kávu. Ide o aktivitu zameranú na redukciu odpadu v ktorom sú v krajine vo veľkom množstve zastúpené aj jednorazové poháre.

Luxembursko

Prvou krajinou na svete, ktorá ponúka bezplatnú verejnú dopravu je Luxembursko. Od roku 2020 môžu obyvatelia Luxemburska, ako aj turisti, využívať prepravu vlakmi, električkami alebo autobusmi bez toho, aby si museli kupovať cestovný lístok. Cieľom tejto aktivity je zvýšiť povedomie o ekologickej mobilite.

Nórsko

V Nórsku existuje systém výmeny zálohovaných recyklovateľných fliaš a plechoviek za zálohu zaplatenú pri ich kúpe, prostredníctvom automatov ktoré sa nachádzajú pri vchode do všetkých supermarketov. V minulom roku bolo v Nórsku recyklovaných viac ako 92 % všetkých fliaš a plechoviek.

Poľsko

Architektonické štúdio z mesta Wroclaw naprojektovalo mobilný hotel z izotermických chladiarenských prívesných vozíkov, ktoré bežne vidíme na cestách a ktoré sa používajú na prepravu potravín, takže majú schopnosť udržať vo svojom vnútri určitú teplotu, a ich prestavbu na hotelové izby. „Dobré miesto“ je prvým komplexom v Poľsku, ktorý ponúka mobilné ubytovanie tohto typu.