Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Na čo si dať pozor pri rezervácii letnej dovolenky

Dátum: 22.04.2022
Na čo si dať pozor pri rezervácii letnej dovolenky

Prichádza leto a čas dovoleniek. Keďže pandémia je na ústupe a dovolenkové destinácie uvoľňujú pravidlá na úroveň p

Prichádza leto a čas dovoleniek. Keďže pandémia je na ústupe a dovolenkové destinácie uvoľňujú pravidlá na úroveň pred pandémiou, možno predpokladať, že tento rok narastie počet spotrebiteľov, ktorí sa rozhodnú rezervovať si zájazd alebo individuálne ubytovanie prostredníctvom online portálov.

Zopakujme si preto na čo sa pri kúpe zájazdu cez internet zamerať a na čo si dať pozor:

  • Neponáhľajte sa. Pred tým, než si vašu dovolenku záväzne zarezervujete, skúste si najskôr porovnať cenové ponuky na viacerých online rezervačných portáloch, pretože ceny sa môžu výrazne líšiť. Ceny zájazdov musia byť uvedené vrátane všetkých dodatočných poplatkov. Majte na pamäti, že neskoršie zrušenie záväzne objednanej rezervácie je väčšinou spojené so storno poplatkom.
  • Aby ste sa na dovolenke vyhli sklamaniu, skontrolujte si aké služby sú zahrnuté v cene a či tie, ktoré očakávate, si nemusíte priplatiť.
  • Vopred zakliknuté extra spoplatnené služby – Pozor na túto zakázanú obchodnú praktiku! Pokiaľ vaša rezervácia obsahuje už vopred zakliknuté extra spoplatnené služby o ktoré nemáte záujem, nezabudnite zakliknuté políčko odznačiť. Ak ste to nespravili, lebo ste si to všimli až po odoslaní objednávky, môžete nás kontaktovať.
  • Aby ste si vybrali správne cestovné poistenie, venujte pozornosť poistným podmienkam.
  • Pred odoslaním objednávky si skontrolujte správnosť vyplnených údajov. Dodatočná zmena údajov môže byť spoplatnená.
  • Potvrdenie rezervácie vám má byť doručené na e-mail, avšak niekedy môže prísť do priečinku s nevyžiadanou poštou, skontrolujte si preto poriadne vašu mailovú schránku.
  • Po odoslaní objednávky si urobte aj jej „printscreen“, ktorý vám môže neskôr v prípade sporu poslúžiť ako dôkaz.

Pozor na podvodné ponuky

V prípade, že si cez internet rezervujete individuálne ubytovanie, dávajte si pozor na podvodné ponuky neexistujúcich víl a apartmánov na rezervačných portáloch. Najlepšou ochranou pred podvodmi je pozornosť pri rezervácii.

Prečítajte si, ako na to:

  • Overte si či vila alebo apartmán skutočne existuje. Pokiaľ vám ich internetový vyhľadávač nezobrazí na základe ich adresy uvedenej v popise ponuky, kontaktujte prenajímateľa a požiadajte ho o presné súradnice. Následne využite online nástroje, ktoré umožňujú overiť či daná adresa existuje a či fotky a umiestnenie apartmánu alebo vily zodpovedajú realite.
  • Pokiaľ nie je možné, aby ste uhradili cenu za prenájom, resp. jej väčšiu časť, až priamo na mieste pri nástupe na ubytovanie,  ale prenajímateľ trvá na tom, že úhradu musíte vykonať vopred, uprednostnite platbu kartou cez zabezpečenú platobnú bránu tretej strany a vyhnite sa platbe vopred prevodom na účet. V prípade platby kartou sa totiž môžete v prípade podvodu obrátiť na svoju banku a požiadať o vykonanie spätného zaúčtovania platby tzv. chargebacku.
  • Aby ste minimalizovali riziko zneužitia vašich osobných údajov a platobnej karty, nenechajte sa zlákať na komunikáciu s osobou inzerujúcou prenájom ubytovania mimo zabezpečenej platformy. a nikdy neplaťte kartou  prostredníctvom odkazu, ktorý vám doručí v e-mailovej správe, sms alebo prostredníctvom messengeru. Pozornosť zbystrite najmä v prípade podozrivo nízkej ceny ponúkaného ubytovania.

Či už pri rezervácii ubytovania v rámci zájazdu alebo pri individuálnej rezervácii ubytovania, je tiež dôležité neorientovať sa výlučne podľa fotografií v ponuke, pretože tieto sa nemusia zhodovať na 100 % s realitou. Mali sme prípad, keď spotrebiteľ,  neuspel s reklamáciou,  ktorú podal z dôvodu, že rezervovaná izba síce mala balkón, avšak so strieškou, čo nezodpovedalo fotografii v ponuke. Rovnako  je dobré overiť si,  či je popis ubytovania na online portáli zhodný s popisom priamo na stránke poskytovateľa ubytovania, čím sa môžete vyhnúť podobnej nepríjemnej situácii, aká sa stala ďalšiemu spotrebiteľovi, ktorý až keď sa ubytoval zistil, že prístup do súkromnej kúpeľne patriacej k jeho apartmánu je zo spoločnej chodby.  V popise ubytovania na stránke portálu táto skutočnosť nebola uvedená.

Viac článkov na túto tému nájdete na našej stránke https://esc-sr.sk/.