Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako si užiť plnohodnotnú lyžovačku a neprerobiť na tom

Dátum: 20.01.2023
Ako si užiť plnohodnotnú lyžovačku a neprerobiť na tom

Lyžiarska sezóna 2022/2023, ktorá je po dvoch rokoch bez akýchkoľvek pandemických opatrení, je v plnom prúde.

I keď lyžovačka nikdy nebola práve najlacnejšou záležitosťou, v súčasnej lyžiarskej sezóne sa do cien ubytovania v lyžiarskych strediskách, cien stravovacích služieb, ako i cien lyžiarskych lístkov premietla i existujúca energetická kríza a chýbajúce príjmy z uplynulých rokov. Prinášame vám preto zopár tipov ako môžete napriek tomu na lyžovačke ušetriť a vyhnúť sa ďalším zbytočným nákladom.

Lyžovačka mimo prázdnin

Ak je to možné, namiesto lyžovačky počas zimných, jarných a veľkonočných školských prázdnin, vyberte sa radšej lyžovať mimo tejto sezóny. Zjazdovky sú vtedy prázdnejšie a ceny skipasov a ubytovacích služieb výrazne lacnejšie.

Porovnajte ceny za požičanie lyžiarskej výstroje

Ak si chcete lyžiarsku výstroj požičať, môžete značne ušetriť, ak si ju rezervujete vopred online. Predtým však nezabudnite porovnať ceny viacerých požičovní. V prípade lyžovačky v zahraničí, zvážte možnosť lacnejšieho požičania výstroje na Slovensku.

Ubytovanie a skipas v jednom balíku

Poobzerajte sa po ponukách cestovných kancelárií a lyžiarskych stredísk, ktoré umožňujú zakúpenie kompletných balíkov služieb zahŕňajúcich ubytovanie,  skipas a prípadné ďalšie služby. Takáto lyžovačka vás môže vyjsť lacnejšie, ako keby ste si všetko rezervovali individuálne.

Zakúpte si skipas vopred a zistite si podmienky jeho využitia

Ak sa rozhodnete lyžovačku zorganizovať na vlastnú päsť,  namiesto ubytovania v hoteli sa poobzerajte po cenovo výhodnejších dovolenkových domoch alebo apartmánoch a namiesto kúpy individuálnych denných lístkov priamo v lyžiarskom stredisku si radšej zakúpte skipas vopred online. Skipas je čipová karta, ktorá umožňuje lyžiarom využívať lyžiarske vleky, podľa podmienok stanovených v obchodných podmienkach prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska. Ceny vopred online zakúpených skipasov sú nižšie ako v prípade ich kúpy priamo v lyžiarskom stredisku. V niektorých lyžiarskych strediskách deti lyžujú zadarmo v prípade, že si jeden z rodičov zakúpi skipas. Študenti a seniori majú zase častokrát možnosť zakúpenia zľavnených skipasov.

Pamätajte, že čím je počet dní na ktoré bol skipas zakúpený vyšší, tým je skipas na deň lacnejší. Skipas funguje tak, že číslo skipasu zakúpeného online, ktoré obdržíte mailom, predložíte na pokladni v lyžiarskom stredisku. Po úhrade zálohy za čipovú kartu, ktorá sa pohybuje vo výške okolo 2€, dostanete skipas. Mnoho stredísk ponúka nie len celodenné skipasy, ale aj skipasy s kratším časovým využitím. Zvážte či vám nestačí lyžovať iba 3 či 4 hodiny, aj na tom môžete ušetriť.

Dôležité!  Od zmluvy, ktorej predmetom je zakúpenie skipasu online, nie je možné odstúpiť bez uvedenia dôvodu do 14 dní, tak ako je tomu v prípade zakúpenia tovaru online. Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk zároveň väčšinou neumožňujú vrátenie ceny skipasu, či predĺženie jeho platnosti, ani v prípadoch mimoriadnych okolností, ako je prerušenie prevádzky lyžiarskych vlekov v dôsledku zlého počasia alebo iných nepredvídaných okolností mimo kontroly prevádzkovateľa strediska. Prečítajte si preto pozorne obchodné podmienky prevádzkovateľa konkrétneho lyžiarskeho strediska za akých podmienok je vrátenie peňazí možné, ak nebudete môcť v ten deň lyžovať.

Pamätajte na poistenie

Pamätajte na to, že môže nastať situácia, že lyžovačku budete musieť zrušiť napríklad z dôvodu choroby. Poistenie storna dovolenky, zájazdu, ubytovania vás ochráni pred storno poplatkami, ktoré môžu predstavovať až 100 % zaplatenej ceny, v závislosti od konkrétneho dátumu, kedy pred začiatkom pobytu rezerváciu zrušíte.

Ak na svahu dôjde k zrážke alebo zraneniu iného lyžiara, poistenie zodpovednosti preplatí náklady na jeho liečbu, ako aj jeho zničenú lyžiarsku výstroj.  Ak sa chystáte na lyžovačku do Talianska, toto poistenie je od začiatku roku 2022 povinné pre každého lyžiara či snowboardistu, pod hrozbou  sankcie a odobratia skipasu.

Ak sa vyberiete lyžovať do zahraničia, pamätajte tiež na cestovné poistenie, ktoré obsahuje nielen poistenie liečebných nákladov, ale aj poistenie pátrania a záchrany a úrazové poistenie.

Bezplatné storno ubytovania

Niektoré rezervačné portály ubytovania umožňujú rezervované ubytovanie aj bez uvedenia dôvodu bezplatne stornovať, pokiaľ tak urobíte do určitého dátumu pred nástupom na pobyt, čo oceníte, ak snehové podmienky nebudú práve vhodné na lyžovanie. Vždy si skontrolujte, či sa na vašu rezerváciu vzťahuje možnosť jej bezplatného zrušenia.

Kde hľadať pomoc

V prípade problémov s lyžovačkou v zahraničí vám ponúkame bezplatnú právnu pomoc a poradenstvo pri riešení sťažností a sporov. Ak máte spor s poskytovateľom služby so sídlom v SR a chcete sa vyhnúť súdnemu konaniu, vhodným riešením by pre vás mohlo byť alternatívne riešenie sporov (ARS). V porovnaní s konaním na súde je ARS zvyčajne rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Podrobné informácie o tomto konaní a zoznam subjektov ARS nájdete na webovej stránke ministerstva hospodárstva.