Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Deň bezpečného internetu: Ako využívať online technológie čo najbezpečnejšie

Dátum: 02.02.2023
Deň bezpečného internetu: Ako využívať online technológie čo najbezpečnejšie

Cieľom Dňa Bezpečného internetu je podpora bezpečnosti digitálneho prostredia a osveta, zameraná na potrebu ochrany údajov súkromnej povahy na internete.

Pri príležitosti Dňa bezpečného internetu, ktorý je 8. februára 2023, vám prinášame rady ako sa v digitálnom prostredí chrániť a využívať online technológie čo najbezpečnejšie.

Nainštalujte si antivírus a najnovšie aktualizácie

Hackeri pre svoj útok vyhľadávajú v prvom rade  zraniteľnosti neaktualizovaných systémov, a preto váš počítač, smartfón, wifi router a všetky IT zariadenia potrebujú pravidelné aktualizácie. Antivírusové aplikácie ochránia váš počítač a mobilný telefón pred vírusmi, prostredníctvom ktorých podvodníci môžu ukradnúť vaše údaje, osobné informácie alebo peniaze. Nastavte si ich tak, aby automaticky kontrolovali bezpečnosť prístupov na webové stránky, sťahované súbory, prílohy mailov a pamäťové médiá.

Zálohujte dáta

Proti tzv. ransomware útokom, kedy útočníci zašifrujú obsah vášho počítača a za jeho navrátenie vyžadujú výkupné, je účinná len obnova údajov z pravidelne vytváraných záloh.

Pripájajte sa bezpečne

Pokiaľ je to možné, nepripájajte sa na nechránené Wi-Fi siete bez hesla a šifrovania. Vypnutím Wi-Fi pripojenia telefónu na verejných miestach zmenšíte riziko, že sa vaše zariadenie automaticky pripojí k takejto sieti, ktorá zhromažďuje údaje aj o vašej polohe. Nezabudnite,  že ak vypnete na telefóne len lokalizačné služby, váš smartfón je stále sledovateľný, preto jeho vypnutie z času na čas je tiež spôsob, ako sa chrániť.

Pri registrácii používajte silné heslá a prihlasujte sa dvojstupňovo

Pri registrácii v e-shope, či na sociálnej sieti, použite dostatočne silné heslo, ktoré ideálne obsahuje viac ako 10 znakov, veľké aj malé písmená, čísla a špeciálne znaky. Takéto heslá sú ťažšie prekonateľné než jednoduché jednoslovné heslo, ktoré útočníci zlomia za niekoľko sekúnd. Nepoužívajte rovnaké heslo pre viacero webových stránok alebo služieb. Ak by niektorá zo stránok bola hacknutá, ohrozené sú všetky aplikácie a stránky, kde to isté heslo používate. Ak používate viacero hesiel, na bezpečný spôsob ukladania a organizovania všetkých svojich hesiel využite aplikáciu správcu hesiel. Ak to webová služba umožňuje, používajte na prihlasovanie dvojstupňové prihlásenie, ktoré okrem hesla, vyžaduje potvrdenie napríklad pomocou SMS kódu.

Odstráňte nepoužívané aplikácie a dajte si pozor na aplikácie pre duševné zdravie

Vymažte aplikácie, ktoré nepoužívate. Aplikácie totiž zhromažďujú o vás údaje, aj keď ich aktívne nepoužívate. Účelom aplikácií pre duševné zdravie je znížiť úzkosť, vyrovnať sa s depresiou alebo lepšie spať. Ale pozor! Podľa nedávnej analýzy spoločnosti Mozilla majú tieto aplikácie často horšiu ochranu osobných údajov ako iné kategórie aplikácií. Majú tendenciu sledovať a zdieľať vaše najintímnejšie myšlienky.

Plaťte bezpečne

Najbezpečnejší spôsob ako platiť na internete je platba kartou cez platobné systémy, ktoré poskytujú ochranu kupujúceho. Pri platbe kartou je tiež možné využiť službu chargeback prostredníctvom vašej banky v prípade reklamácie spornej kartovej transakcie.

Pozor na e-maily a sms správy

Aby ste sa nestali obeťou phishingu, podvodu ktorý vás pripraví o peniaze, nikdy nereagujte na  e-maily, či SMS správy, ktoré od Vás žiadajú heslá a podrobnosti o kreditných kartách, či iné bankové a osobné informácie. Funguje to tak, že ich prostredníctvom vás útočník nasmeruje na webstránku, ktorá vyzerá ako presná kópia stránky konkrétnej banky, kde zadaním predmetných údajov umožníte podvodníkovi prístup k vášmu bankovému účtu, či k iným citlivým informáciám. Pamätajte, že banka nikdy nežiada osobné a bankové informácie cez SMS alebo e-mail a priložený link.

Chráňte si súkromie

Sociálne siete navádzajú k tomu, aby ste o sebe prezradili čo najviac. Nepublikujte preto verejne citlivé osobné informácie ako napríklad adresu bydliska a plány rodinných dovoleniek. Výsledkom môže byť  vykradnutá domácnosť, keď sa na sociálnej sieti verejne pochválite svojou prítomnosťou na exotickej dovolenke pri mori. Môžete sa stať obeťou aj sexuálneho vydierania či ujmy na duševnom zdraví, napríklad prostredníctvom kyberšikany, v prípade ktorej sú najohrozenejšou skupinou deti a mládež.

Nakupujte len v overených e-shopoch

Preverte si recenzie či e-shop, v ktorom sa chystáte nakúpiť nie je podvodný. Nezabúdajte na to, že prevádzkovatelia bezpečných internetových stránok sú transparentní, okrem obchodných podmienok a dobre viditeľnej ceny výrobkov a služieb skontrolujte, či stránka e-shopu uvádza identifikačné a kontaktné údaje prevádzkovateľa stránky/predávajúceho.

Odhaľte tzv. temné vzorce.

Temnými vzorcami sa označujú nekalé obchodné praktiky, kedy obchodník prostredníctvom digitálneho rozhrania manipuluje a klame spotrebiteľa s cieľom donútiť ho  k nepremyslenému nákupu alebo využitiu určitých služieb. Falošné časovače a tvrdenia o obmedzených zásobách, ktoré majú napríklad podobu objavujúcich sa správ s nápisom „ponáhľajte sa, ostávajú už len tri položky“ či “áno chcem zrušiť objednávku, neznášam výhodné ponuky, radšej zaplatím plnú cenu“ pri pokuse zrušiť objednávku, alebo zmätočne formulované otázky s cieľom sťažiť zrušenie objednávky,  to všetko sú príklady tzv. temných vzorcov, ktoré nútia spotrebiteľa k nepremysleným  nákupom. Keď sa s niečím takým stretnete, nedovoľte aby to ovplyvnilo vaše rozhodovanie a nedajte si nanútiť nákup, ktorý nepotrebujete.

Dezinformácie, hoaxy a internetový trolling

Dôvody šírenia nepravdivých informácií sú rôzne, od snahy zviditeľniť sa, cez snahu zarobiť, až po snahu účelovo ovplyvniť verejnú mienku. Nepravdivé informácie môžu byť tiež šírené bez takýchto úmyslov, len v dôsledku nedostatku overených informácií. Sociálne siete ponúkajú konkrétnemu používateľovi taký obsah, ktorý na základe histórie jeho predchádzajúceho vyhľadávania na internete, vyhodnotia pre neho ako zaujímavý, v dôsledku čoho môžu používateľovi ponúkať len problematické a tiež konšpiračné príspevky, ktoré potvrdzujú jeho už predtým nadobudnutý postoj k určitej téme.

Hoax je poplašná alebo nezmyselná správa, ktorá je masovo šírená najmä prostredníctvom internetu. Hoaxy sú najčastejšie preposielané formou emailu alebo zdieľaním na sociálnych sieťach. Bývajú jednoduché a obsahujú výzvu na šírenie.

Internetový trolling je šírenie dezinformácií prostredníctvom tzv. internetových trollov v diskusiách na sociálnych sieťach.

Vždy sa preto zamyslite, či správu možno považovať za dôveryhodnú. Ak je autor článku neznámy a neodkazuje ani na zdroj, pravdepodobne ide o vymyslenú informáciu. Pokiaľ je autor uvedený, preverte čo písal v minulosti a položte si otázku, či je odborníkom na danú problematiku. Odborníka definujú jeho skúsenosti a vzdelanie v príslušnom odbore. Overte preto tiež či informáciu priniesli aj ďalšie zdroje, ktoré sú dôveryhodné a či je informácia kompletná a nebolo z nej vynechané niečo dôležité.

Pozor na upravované obrázky a zmanipulované videá. Najrýchlejší spôsob overenia obrázku online je možný  prostredníctvom Google Image Search –  vyhľadávania pomocou obrázkov, pomocou ktorého zistíte, či bol obrázok už použitý a na akom mieste. Technika „deepfake“ využíva umelú inteligenciu na nahradenie podoby jednej osoby inou vo videu a iných digitálnych médiách. Aby ste rozpoznali zmanipulované video, všímajte si tiene, odrazy, ostrosť obrazu, ako i okolité prostredie, ako sú názvy ulíc, billboardy, značky áut a miesto, do ktorého je video situované. Nezrovnalosti ktoré zistíte môžu naznačovať, že ide o falošné video, prípadne video nakrútené inde, v inom čase a inom kontexte.

Deň bezpečného internetu je od roku 2004 podporovaný Európskou komisiou prostredníctvom Programu pre bezpečnejší internet a jeho organizátorom je sieť INSAFE. Motto tohtoročného dňa znie: “Spoločne za lepší a bezpečnejší internet“.