Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Sprievodca valentínskymi nákupmi

Dátum: 10.02.2023
Sprievodca valentínskymi nákupmi

Valetnín, sviatok všetkých zamilovaných je za rohom, a preto je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým ako ukázať svojej polovičke, že vám na nej záleží.

Hľadanie dokonalého valentínskeho prekvapenia môže byť v dnešnom svete možností náročnou úlohou. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu, ktorý uľahčí bezpečné valentínske nakupovanie tak, aby ste sa mohli sústrediť na to, na čom skutočne záleží – na váš vzťah.

Hľadanie dokonalého darčeka

Nájsť správny valentínsky darček býva často zložité. Aby ste si tento proces uľahčili, pri výbere darčeka zvážte záujmy a záľuby svojej milovanej osoby. Či už ide o vysnívaný koníček, ktorý chce vyskúšať, alebo novú knihu, ktorú si chce prečítať, svojej polovičke spravíte radosť, keď jej darujete niečo, čo ocení.

Zostaňte ekologickí

Valentín je čas na prejavenie lásky a náklonnosti, avšak nezabúdajte pri výbere darčekov myslieť aj na ich vplyv na životné prostredie. Pri nakupovaní darčekov hľadajte možnosti, ktoré sú udržateľné a šetrné k životnému prostrediu.

Existuje veľa spôsobov, ako prejaviť svoju lásku a zároveň nezaťažovať planétu. Môžete zvoliť darčeky vyrobené z recyklovaných materiálov alebo tie, ktoré podporujú myšlienku udržateľnosti.

Skúste namiesto tradičných darčekov, ako sú kvety alebo čokoláda, zvoliť ich ekologickejšiu alternatívu, napríklad rastlinu v kvetináči alebo handmade výrobky z recyklovaných materiálov.

Zapracovaním týchto ekologických tipov do oslavy vášho Valentína dokážete prejaviť lásku svojej polovičke a zároveň vďačnosť našej planéte.

Vyhnite sa nadmerným výdavkom

Je veľmi ľahké nechať sa uniesť. Aby ste sa vyhli nadmerným výdavkom a finančnej záťaži, stanovte si jasný rozpočet. Budete tak môcť robiť premyslené a zmysluplné nákupy bez toho, aby ste zruinovali svoju peňaženku.

Influenceri a ochrana spotrebiteľa na Valentína

Ak využívate sociálne siete s veľkou pravdepodobnosťou ste sa stretli so zaujímavými ponukami cez vašich obľúbených influencerov. Ide o tzv. spolupráce s e-shopmi alebo inými spoločnosťami, ktorým influenceri robia reklamu.

Nenaleťte na akúkoľvek reklamu. Voči tvrdeniam influencerov buďte opatrní, najmä ak sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Influenceri, ktorí sú platení alebo odmeňovaní za propagáciu produktov nemusia byť objektívni.

Pred takýmto nákupom si jednoducho overte, či je daná spoločnosť dôveryhodná, či má pozitívne recenzie od iných zákazníkov a či nedokážete daný produkt kúpiť za lepšiu cenu inde.

Nákup darčekov zo zahraničného e-shopu

Nakupovanie darčekov z iných krajín je populárne najmä vďaka internetu. Pri nákupe z tretej krajiny (mimo Európskeho hospodárskeho priestoru) sa môžete stretnúť či už s vyššími nákladmi na clo, kurzovými rozdielmi alebo dlhšími dodacími lehotami.

Dajte si pozor aj na nákup z internetových nákupných galérií. Ide o tzv. dropshipping. Znamená to, že internetová nákupná galéria vašu objednávku prepošle dodávateľovi, ktorým môže byť napríklad veľkoobchod v Číne, ktorý vám následne doručí balík v mene internetového obchodu. Internetové nákupné galérie častokrát neriešia požiadavky nespokojných spotrebiteľov, ktorí si chcú uplatniť reklamáciu alebo vrátiť tovar v rámci lehoty na odstúpenie od zmluvy. Spotrebiteľov odkazujú na predávajúcich, ktorí majú sídlo väčšinou v Číne. Stretli sme sa s prípadmi, v ktorých spotrebiteľom ani po uskutočnení nákupu a dodaní tovaru neposkytli kontaktné informácie na predajcu.

S trochou prípravy a prieskumu však môže byť cezhraničné nakupovanie na Valentína bezstresovým a príjemným zážitkom. Vždy si ale zistite vopred, odkiaľ nakupujete, kto je prevádzkovateľom e-shopu, aké sú jeho kontakty a kde sídli. Dodržiavaním našich tipov nájdete dokonalý darček pre svojho blízkeho bez ohľadu na to, kde sa nachádza.

Alternatívne možnosti darčekov

Či už pre finančné dôvody alebo osobné presvedčenie, pre niektorých ľudí nemusí byť darček na Valentína tou najlepšou voľbou.

Existuje veľa alternatívnych spôsobov, ako vyjadriť svoju lásku a náklonnosť aj bez darčeka. Najdôležitejšie je nájsť spôsob, ktorý je autentický a zmysluplný pre vás aj pre vašu milovanú osobu. Skúste vymyslieť aktivitu na spoločne strávený čas. Môže ňou byť spoločná prechádzka v prírode alebo spoločné varenie jedla.

Či už sa rozhodnete kúpiť darček, alebo nájdete alternatívne spôsoby, ako vyjadriť svoju lásku, skutočne dôležité je spojenie a náklonnosť, ktoré zdieľate so svojou milovanou osobou. Ak sa budete riadiť týmito tipmi a váš vzťah bude v popredí vašich myšlienok, budete môcť prežiť Valentína bez stresu a príjemne.