Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Svetový deň spotrebiteľských práv: 5 tipov pre vaše online platby

Dátum: 13.03.2023
Svetový deň spotrebiteľských práv: 5 tipov pre vaše online platby

Pri príležitosti svetového dňa spotrebiteľských práv, ktorý je každoročne 15. marca.

Cieľom je upozorňovať na potrebu rešpektovania práv a potrieb spotrebiteľov a ich ochranu. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili 5 užitočných tipov pri platení online.

Prečo „kúpiť teraz, zaplatiť neskôr“ nie je vždy dobrý nápad?

Služba „kúpiť teraz, zaplatiť neskôr“ vám umožní kúpiť si tovar na ktorý práve nemáte dostatok peňazí a odložiť platbu za tovar na neskôr. Využitie tejto služby však môže viesť k vášmu nadmernému zadlženiu a v konečnom dôsledku k navýšeniu ceny, ktorú za tovar zaplatíte. Prekročenie vlastného finančného limitu a nezrealizovanie odloženej platby včas môže byť totiž spojené s povinnosťou uhradiť predávajúcemu sankcie za omeškanie. Nezrealizovanie odloženej platby včas môže negatívne ovplyvniť vašu kreditnú históriu a schopnosť získať v budúcnosti napríklad pôžičku.

Naša rada:
Predtým než sa rozhodnete pre tento typ nákupu, zvážte či neskôr naozaj budete mať dostatok prostriedkov na jeho splácanie a dávajte si tiež pozor na rôzne skryté poplatky, ktoré môžu byť s odkladom platby spojené.

Dark Patterns

“Zľava 50 % iba dnes“

Vyhlásenia predávajúceho o obmedzenej časovej dostupnosti tovaru za výhodnú cenu navádzajú na okamžitý nákup. V skutočnosti to však nemusí byť pravda a tovar bude dostupný v rovnakej cene aj neskôr. Majte sa preto na pozore, pretože v prípade takýchto a podobných vyhlásení môže ísť o tzv. temný vzorec/ dark pattern, ktorého cieľom je vytvoriť falošný pocit naliehavosti a zmanipulovať spotrebiteľov k nákupom, ktoré by inak neurobili.

Ako “dark patterns“ sa označujú rôzne praktiky používané e-shopmi a aplikáciami s cieľom manipulovať spotrebiteľov a prinútiť ich k určitému správaniu alebo rozhodnutiu, napríklad si niečo kúpiť alebo sa niekam zaregistrovať, ktoré nemusí byť v ich najlepšom záujme.

Naša rada:
Pri nákupe buďte opatrní a nenechajte sa zmanipulovať, porovnávajte  ceny produktov na rôznych webových stránkach a riaďte sa výlučne  svojimi skutočnými potrebami a záujmami, nie umelo vytvoreným dojmom neodkladnosti, ktorý nie je v súlade s realitou.

Bezpečná platba

Plaťte bezpečne

Internetové obchody ponúkajú rôzne spôsoby platby, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Pri platbe prevodom na účet existuje riziko nedodržania termínu splatnosti.  Platobné služby spravidla ponúkajú ochranu kupujúceho. V prípade problému však môže byť komunikácia komplikovanejšia, pretože je do nej zapojená ďalšia strana.

Platobná karta sa považuje nielen za bezpečný platobný prostriedok, ale má aj ďalšiu výhodu. Ak sa vyskytne napríklad problém s nedodaním tovaru alebo dokonca podvod, platbu možno v mnohých prípadoch zrušiť vďaka postupu spätného zaúčtovania platby, tzv. chargeback.

Pokiaľ ste za tovar zaplatili kartou, v prípade, že ste boli podvedení, napríklad objednaný tovar nedorazil, môžete vašu banku požiadať o tzv. chargeback, spätné zúčtovanie, vrátenie peňazí.

Naša rada:
Pred platbou prevodom z účtu na účet alebo v hotovosti uprednostnite radšej platbu kartou.

Mobilná peňaženka

Digitálna peňaženka

Náhradu za kreditné a debetné karty predstavuje tzv. digitálna alebo elektronická peňaženka. Jedná sa o aplikáciu alebo službu, ktorá je prístupná online a ktorá umožňuje uložiť všetky bankové a kreditné karty na jednom mieste. Platby umožňuje realizovať bezkontaktne, rýchlo a bezpečne prostredníctvom internetu. Nemôže byť zdieľanie a uchovávanie týchto citlivých údajov na jednom mieste rizikové pre vašu bezpečnosť a súkromie?

Naša rada:
Vo všeobecnosti sa mobilné peňaženky považujú za bezpečné. Vaše údaje sú zašifrované a obchodník ani iné osoby ich nemôžu vidieť. Napriek tomu vám odporúčame zabezpečiť si prístup do svojej digitálnej peňaženky silným heslom alebo použite dvojfázové overenie.

Sledovanie cien

Strážca cien a zliav

Vyhľadať najlepšiu ponuku a zistiť kde môžete kúpiť konkrétny produkt za najvýhodnejšiu cenu je možné pomocou webových stránok poskytujúcich službu porovnávania cien a vyhľadávania produktov alebo tiež pomocou tzv. strážcu cien, ktorý sleduje vývoj ceny produktu o ktorý máte záujem a poskytuje informácie o tom, ako sa táto cena mení v čase. Strážca cien vám tiež umožní nastaviť si zasielanie upozornení e-mailom keď sa cena produktu, ktorý sledujete, zmení na vami preferovanú úroveň.

Naša rada:
Využívajte porovnávače a strážcov cien, aby ste našli najvýhodnejšiu ponuku.