Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Splňte si dovolenkové sny bez stresu

Dátum: 12.06.2023
Splňte si dovolenkové sny bez stresu

Konečne prichádza leto a s ním čas vytúžených letných dovoleniek.

Či už si dovolenku zakúpite v cestovnej kancelárii alebo si ubytovanie a dopravu zarezervujete individuálne, v  tomto článku vám prinášame niekoľko dôležitých rád na čo sa pri rezervácii dovolenkového pobytu cez internet zamerať a na čo si dať pozor.

Doprajte si čas kým urobíte záväzné rozhodnutie

Najskôr si stanovte  rozpočet,  ktorý ste ochotní na dovolenku minúť a porovnávajte viaceré ponuky, nerezervujte si prvú lákavú ponuku na ktorú natrafíte, pretože zrušenie záväznej rezervácie je väčšinou spojené so storno poplatkom.

Za výhodnejšiu cenu zakúpite dovolenku napríklad mimo hlavnej sezóny. Finančne výhodnejšia môže byť tiež kúpa cestovných balíkov – zájazdov, ponúkaných cestovnými kanceláriami a agentúrami, ktorá vám zároveň ušetrí čas a námahu, ktorú by ste museli vynaložiť na individuálnu rezerváciu jednotlivých služieb.

Pokiaľ si zabezpečujete leteckú dopravu do vašej dovolenkovej destinácie individuálne,  pred kúpou leteniek nezabudnite porovnať ceny leteniek rôznych leteckých spoločností a myslite aj na to, že budete tiež potrebovať transfer z letiska.

Pred cestou si preto zistite ako sa dostanete do vášho ubytovania a informujte sa o možnostiach verejnej dopravy, taxi službách, prenájme vozidiel a ďalších dopravných možnostiach v danej destinácii.

Pozor na extra spoplatnené služby

Ceny zájazdov musia cestovné kancelárie uvádzať vrátane všetkých dodatočných poplatkov. Skontrolujte si však, ktoré služby sú zahrnuté v cene a za ktoré by ste museli platiť navyše. Zvlášť si dávajte pozor na vopred zaškrtnuté extra spoplatnené služby, ide o nekalú obchodnú praktiku. Preto ak ich vaša rezervácia obsahuje a nemáte o nich záujem,  nezabudnite zaškrtnuté políčko odznačiť. Ak ste tak nespravili a všimli ste si to až po odoslaní objednávky, môžete nás kontaktovať.

V prípade, že si chcete v zahraničí prenajať  auto, je dôležité dôsledne si prečítať obchodné podmienky a overiť si či vám nevznikne povinnosť uhradiť priamo na mieste pred prevzatím vozidla dodatočné poplatky.

Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a náhodným prekvapeniam, ktoré môžu ovplyvniť vašu dovolenku, ako sa to stalo napríklad spotrebiteľovi, ktorý vopred rezervoval auto za výhodnú cenu. Táto sa nakoniec zdvojnásobnila, pretože  keď si po prílete do Viedne prišiel auto vyzdvihnúť, zistil, že musí ešte uhradiť poplatok za vycestovanie autom mimo územia Rakúska. Takisto musel zaplatiť poplatok za zriadenie depozitu na debetnej karte za účelom krytia jeho spoluúčasti v prípade havárie, pričom ak by platil kreditnou kartou, poplatok by bol 0 EUR.

Je tiež treba uviesť, že v minulosti bolo zriadenie depozitu za prenájom áut často možné iba cez kreditné karty. Spotrebitelia, ktorí nemali kreditnú kartu, mali problémy s prenájmom vozidla.

Pred odoslaním objednávky skontrolujte správnosť údajov

Pred tým, než objednávku odošlete, uistite sa, že údaje ktoré ste v nej uviedli sú správne,  aby ste sa vyhli prípadným poplatkom za neskoršie zmeny. Urobte si screenshot objednávky, aby ste mali dôkaz v prípade problémov alebo sporov týkajúcich sa vašej rezervácie. Ak nedostanete potvrdenie objednávky e-mailom, skôr ako kontaktujete cestovnú kanceláriu, si skontrolujte priečinok s nevyžiadanou poštou.

S problémom nesprávnych údajov sa na nás obrátil spotrebiteľ, ktorému prišla od cestovnej kancelárie faktúra s nesprávnymi menami spolucestujúcich. Cestovná kancelária vopred upozorňovala, že v prípade poskytnutia nesprávnych údajov môžu nastať komplikácie, keďže cestovné služby sa rezervujú v reálnom čase a na zadané mená cestujúcich. Spotrebiteľ kontaktoval cestovnú kanceláriu, avšak nepočkal na uzavretie procesu zmeny údajov, ktorý cestovná kancelária začala a namiesto toho odstúpil od zmluvy, vzhľadom k čomu mu vznikla povinnosť zaplatiť cestovnej kancelárii odstupné.

Na čo ešte nezabudnúť

Pre prípad nečakaných udalostí, ako sú zdravotné problémy alebo strata batožiny, vám odporúčame uzavrieť cestovné poistenie. Pred jeho zakúpením si však nezabudnite preštudovať poistné podmienky.

Uistite sa tiež, že vaše cestovné doklady budú platné počas celej dovolenky a nezabudnite si preveriť prípadné vízové požiadavky  pre vstup do krajiny, v ktorej strávite dovolenku.

Rezervujte si overené ubytovanie

Aby ste sa vyhli problémom napríklad s nedostatočne vybavenou alebo špinavou izbou alebo absenciou rezervovaných služieb, vyhľadajte si ešte predtým, ako vykonáte rezerváciu, recenzie. Vyhľadajte si na internete aj fotografie ubytovania od cestovateľov, pretože fotografie obsiahnuté v ponuke na stránke ubytovacieho zariadenia,  sa nemusia úplne zhodovať s realitou.

Pozor na podvodné ponuky ubytovania

Buďte obozretní a pri rezervácii ubytovania radšej uprednostnite overené rezervačné platformy s dôveryhodnými hodnoteniami a recenziami namiesto neznámych webových stránok. Zvlášť opatrní buďte v prípade ponuky ubytovania za podozrivo nízku cenu a vždy si overte či ubytovacie zariadenie aj skutočne existuje, a to prostredníctvom online nástrojov,  ktoré umožňujú overiť si jeho existenciu na adrese uvedenej v ponuke, ako aj to, či fotografie ubytovania zodpovedajú skutočnosti.

Plaťte kartou cez zabezpečenú platobnú bránu

Vyhýbajte sa plateniu za rezervované ubytovanie vopred a pokiaľ to nie je možné, namiesto platby prevodom z účet zvoľte radšej platbu kartou cez zabezpečenú platobnú bránu, pretože v takom prípade, ak ste sa stali obeťou podvodu,  je možné požiadať banku o vrátenie peňazí, tzv. chargeback.

Nikdy neplaťte kartou prostredníctvom odkazu, ktorý Vám príde emailom, sms alebo cez  chatovacie aplikácie, ide o podvod s cieľom získať vaše osobné a bankové údaje a ukradnúť z vášho účtu peniaze. Neklikajte preto na neznáme linky a emaily od neznámych odosielateľov a nikdy s nikým nezdieľajte informácie z vašej bankomatovej karty alebo údaje potrebné pre prístup do internetbankingu.