Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Eurovoľby: Ako nám Európa zlepšuje život

Dátum: 20.05.2024
Autor: Katarína Zalaiová
Eurovoľby: Ako nám Európa zlepšuje život

Európskej únii je potrebné pripísať až tri štvrtiny existujúcich spotrebiteľských práv. Od volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 aktívne rozširuje tieto práva s cieľom posilniť ochranu spotrebiteľov.

Pri príležitosti blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 8. júna, sme sa rozhodli uviesť pár príkladov.

Univerzálna nabíjačka pre všetky prenosné zariadenia

Od decembra 2024 sa USB port typu C stane štandardným vybavením pre všetky mobilné telefóny a tablety v EÚ, vďaka čomu už spotrebitelia nebudú potrebovať rôzne adaptéry pre svoje mobilné zariadenia, a to bez ohľadu na ich značku. Budú ich môcť dobíjať pomocou jednej nabíjačky. Tento krok zjednodušuje spotrebiteľom život, pretože už nebudeme potrebovať rôzne nabíjačky a káble pre rôzne zariadenia, čo znamená menej neporiadku doma, v kancelárii a na cestách.

Zlepšenie ochrany voči praktikám technologických gigantov

Európska únia sa snaží postaviť mimo zákon online aktivity, ktoré sú už nezákonné mimo virtuálneho prostredia internetu, a teda v reálnom svete. Nedávno vstúpili do platnosti dve významné európske nariadenia, konkrétne Akt o digitálnych službách a Akt o digitálnych trhoch. Všetky online platformy teraz majú povinnosť sledovať a identifikovať predajcov, ktorí pôsobia na ich platforme, a vopred overovať ich totožnosť a kontaktné údaje. Tým sa zabezpečí, že pri online nákupe cez sprostredkovateľa budete vedieť, od koho nakupujete.

Od 6. marca musí 6 digitálnych gigantov - Google, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft, poskytnúť svojim používateľom väčšiu slobodu. Pri kúpe nového zariadenia vám už nemôžu vnucovať svoj softvér, práve naopak, mali by ste mať možnosť predinštalované aplikácie jediným kliknutím odinštalovať.

Právo na opravu chybných výrobkov po záruke

Už viac ako 20 rokov sa na všetky výrobky a služby zakúpené v EÚ vzťahuje zákonná záruka. Do dvoch rokov od zakúpenia máte v prípade, že produkt nefunguje správne, právo žiadať od predajcu bezplatnú opravu alebo výmenu. Od roku 2022 sa táto záruka rozšírila na pripojené zariadenia, digitálny obsah a služby. Či už ide o videohru alebo predplatené aplikácie, ich správna funkčnosť je zaručená minimálne na dva roky.

Ale čo v prípade, že sa zariadenie pokazí po dvoch rokoch?

V záujme predĺženia životnosti zariadení sa Európa snaží prinútiť spoločnosti vyrábať trvácne zariadenia a povzbudiť spotrebiteľov, aby si svoje poškodené zariadenia opravili alebo dali opraviť. To viedlo k vytvoreniu nových noriem ekologického dizajnu pre výrobcov a práva na opravu pre spotrebiteľov v prípade určitých kategórií zariadení, ako sú chladničky, práčky alebo telefóny. V každej krajine EÚ bude zriadená bezplatná online platforma, ktorá umožní nájsť autorizovaného alebo nezávislého opravára.

Rozšírenie schémy spotrebiteľských úverov

S cieľom podporiť nákupy počas obdobia inflácie, ponúka čoraz viac európskych internetových obchodníkov spotrebiteľom nákup tovaru na splátky. Možnosť "kúp teraz, zaplať neskôr" je pre spotrebiteľov veľmi atraktívna, pretože môžu okamžite nakúpiť a zaplatiť až v troch alebo štyroch splátkach bez poplatkov, čo však zvyšuje riziko ich nadmerného zadlženia.

V snahe chrániť záujmy spotrebiteľov sa Európa rozhodla rozšíriť okruh úverov, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie predpisy. To zahŕňa úvery do 200 EUR a úvery spadajúce do kategórie "kúp teraz, zaplať neskôr". Tieto opatrenia majú nadobudnúť účinnosť od novembra 2026.

Okamžitý prevod peňazí v rámci Eurozóny

V súčasnosti trvá prevod peňazí v rámci eurozóny jeden pracovný deň. Začiatkom jesene 2025 sa táto lehota má skrátiť na 10 sekúnd, čo umožní okamžité transakcie medzi odosielateľom a príjemcom. Za tento prevod nebudú účtované žiadne dodatočné poplatky.

Ak chcete zistiť ďalšie príklady konkrétnych krokov EÚ, ktoré uľahčujú každodenný život spotrebiteľov, pozrite si video "Európa vás chráni", ktoré pripravili naši kolegovia z Európskeho spotrebiteľského centra vo Francúzsku.