Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Euro 2024: Cestujte po Nemecku lacno a ekologicky

Dátum: 13.06.2024
Euro 2024: Cestujte po Nemecku lacno a ekologicky

Už v piatok 14. júna sa začne prvý futbalový zápas ME vo futbale a do Nemecka vycestujú tisíce futbalových fanúšikov z celej Európy. Preto teraz nastáva ideálny čas vyriešiť si otázku prepravy na miesto konania turnaja. Európske spotrebiteľské centrum v SR pripravilo základné informácie o jedinečných aspektoch a možných nástrahách pri cestovaní vlakom v Nemecku počas Majstrovstiev Európy 2024.

Držitelia vstupeniek na štadión cestujú zadarmo, ale pozor na výnimky!

Najekologickejším a najpohodlnejším spôsobom cestovania do Nemecka a po Nemecku je vlak. Aký cestovný lístok by ste si však mali vybrať? Jednou z výnimočných možností je „Fan Pass“, bezplatný 36-hodinový lístok spojený so vstupenkou na zápas, ktorý je dostupný prostredníctvom aplikácie UEFA EURO 2024. Tento lístok vám umožní využívať verejnú dopravu v hostiteľskom meste od 6:00 ráno v deň zápasu do 18:00 nasledujúceho dňa.

Pozor na to, že lístok je platný iba v oblasti príslušného miestneho dopravného združenia. V Nemecku však existuje viac ako 60 dopravných združení („Verkehrsverbünde“), pričom každé z nich má rôzne oblasti pokrytia - od niekoľkých miest až po celú spolkovú krajinu.

Aby ste predišli pokute, mali by ste si vopred overiť príslušnú zónu, v rámci ktorej sa môžete pohybovať, pretože cestovný lístok nemusí v susednej oblasti platiť. Používanie verejnej dopravy v neplatnej zóne sa považuje za vyhýbanie sa plateniu cestovného a spravidla zaň hrozí pokuta 60 eur. Príslušné oblasti verejnej dopravy nájdete na oficiálnej stránke UEFA (v časti „Cestovné oblasti“).

Špeciálne ponuky na cestovanie vlakom v rámci Nemecka

Pre tých, ktorí cestujú po Nemecku, pripravili nemecké železnice špeciálny lístok „DB Ticket Euro 2024“, ktorý umožňuje využívanie regionálnych a vysokorýchlostných vlakov medzi miestami konania turnaja. Prvá trieda stojí 39,90 eura a druhá trieda 29,90 eura. Ak plánujete vašu cestu do Nemecka vlakom zo zahraničia, môžete využiť 25 % zľavu na „Interrail Pass Euro 2024“. Tento pas poskytuje 25-percentnú zľavu na cestovanie z 33 európskych krajín. Tieto ponuky si možno rezervovať prostredníctvom webovej stránky Deutsche Bahn a aplikácie DB Navigator.

Pre čo najlacnejšie cestovanie po Nemecku je skvelou voľbou „Deutschland-Ticket“ od Deutsche Bahn. Na rozdiel od špeciálnych ponúk EURO 2024 je tento lístok dostupný pre každého. Umožňuje neobmedzené cestovanie po celom Nemecku len za 49 eur mesačne a platí výhradne v regionálnych a miestnych vlakoch, autobusoch, električkách a metre. To znamená, že lístok zakúpený vo Freiburgu možno použiť aj na metro v Berlíne, trajekty v Hamburgu alebo regionálny vlak v Mníchove. Tento lístok však neplatí na diaľkové vlaky, ako sú vlaky ICE (Intercity Express), IC (Intercity) a EC (Eurocity). Vylúčené sú aj spoje prevádzkované inými spoločnosťami, ako napríklad Flixtrain.

Odsledujte si platnosť „Deutschland-Ticket“

Cestovný lístok Deutschland-Ticket je k dispozícii len vo forme predplatného na kalendárny mesiac. Ak predplatné nezrušíte do desiateho dňa v mesiaci, automaticky sa predĺži o ďalší mesiac.

Európske spotrebiteľské centrum v Nemecku (ESC Nemecko) odporúča predplatiť si tento tip pred 10. dňom v mesiaci a zrušiť ho ihneď po podpise. Predplatné sa tak ukončí nasledovný mesiac a predídete tým prípadným ďalším platbám. K tomuto účelu môžete využiť jeden z dvoch spôsobov zrušenia predplatného, a to prostredníctvom zákazníckej zóny alebo online formulára.

Ak sa počas cesty vlakom niečo pokazí, môžete použiť online príručku ECC Nemecko, aby ste rýchlo zistili aké sú vaše práva, napríklad na akú kompenzáciu máte nárok.