Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cestovanie lietadlom na Letné olympijské hry 2024 vo Francúzsku

Dátum: 09.07.2024
Cestovanie lietadlom na Letné olympijské hry 2024 vo Francúzsku

Dňa 26. júla 2024, v otvárací deň olympiády v Paríži, bude v čase od 19:00 do polnoci – 00:00 uzavretý vzdušný priestor v okruhu 150 km od Paríža, a  preto je potrebné si naplánovať prílet do Paríža mimo tento časový úsek.

Ak sa po olympiáde chystáte cestovať lietadlom naspäť, nezabudnite prísť na letisko skôr, najmä ak letíte z Paríža. Najväčší nápor na letiská sa očakáva v dňoch od 12. do 14. augusta 2024 z dôvodu konca olympijských hier.

Aby ste mali dostatok času na check-in batožiny a absolvovanie bezpečnostných kontrol, mali by ste si svoj príchod na letisko naplánovať vopred. Kontaktujte leteckú spoločnosť, s ktorou cestujete, aby ste dostali odporúčanie o čase, kedy by ste pred odletom mali prísť na letisko.

Na čo by ste sa mali pred rezerváciou letu do Francúzska zamerať

Pred tým, než si let zarezervujete, odporúčame vám porovnať ceny leteniek rôznych leteckých spoločností, resp. rezervačných platforiem.

V prípade kúpy letenky nemáte nárok na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu v tzv. 14 dňovej lehote na rozmyslenie, preto je potrebné dobre zvážiť jednotlivé ponuky.  

Letecké spoločnosti, ako i sprostredkovateľské platformy, sú povinné uvádzať konečnú cenu letenky vrátane všetkých poplatkov. Výška týchto poplatkov a aj samotnej letenky sa však  môže líšiť v závislosti od leteckej spoločnosti.

Pozor tiež na skryté poplatky, ktoré môžu cenu letenky predražiť ako napr. poplatky za výber miesta na sedenie, dodatočné príplatky za batožinu, poistenie storna alebo poplatky za odbavenie na letisku.

Ak nemáte priamy let do Paríža, ale letíte s prestupom, odporúčame naplánovať si let s dostatočným časom  na prestup.

Ak plánujete cestovať na olympiádu s domácim miláčikom

Každá letecká spoločnosť má svoje pravidlá na prepravu zvierat. Niektoré vám umožnia zobrať si ho na palubu, iné to striktne zakazujú. Preto si zistite podmienky vami vybraného dopravcu v dostatočnom predstihu – ideálne už pri plánovaní a nezabudnite:

  1. Overiť si podmienky prepravy u konkrétnej leteckej spoločnosti
  2. Zistiť poplatky spojené s prepravou zvieraťa
  3. Informovať sa o možnostiach umiestnenia – v kabíne alebo v podpalubí

Menšie zvieratá majú často výhodu – môžu cestovať priamo s vami v kabíne. Väčšie plemená psov zvyčajne putujú do špeciálnych priestorov v podpalubí. Pamätajte, že na letisko treba prísť s väčším časovým predstihom ako obvykle. Check-in so zvieraťom môže trvať dlhšie a budete potrebovať čas na všetky potrebné formality.

Cestovné doklady

V rámci Schengenského priestoru okrem pasu postačuje aj občiansky preukaz. Oba tieto doklady vám umožňujú vstup do krajiny. Letecké spoločnosti vo svojich obchodných podmienkach uvádzajú, ktoré ďalšie doklady je potrebné v špecifických situáciách predložiť, ako napr. povolenie od rodičov na opustenie územia Francúzska maloletými. Informujte sa preto o tom vopred.

Je možné bezplatne zrušiť rezerváciu ak nemôžete vycestovať?

Závisí to od podmienok vašej rezervácie. Ak máte poistenie storna rezervácie, v takom prípade dôvody ako napr. zdravotný stav, smrť príbuzného, strata dokladov totožnosti, môžu byť kryté z poistenia, v závislosti od jeho podmienok.

Zrušený alebo meškajúci let

Zrušený let je taký ktorý bol naplánovaný, ale neodletel, v takom prípade to znamená zmenu čísla letu, dochádza k faktickému zrušeniu a je potrebné si naplánovať nový let. Meškanie letu spôsobuje len oneskorený odlet, všetko ostatné zostáva zachované.

Aké konkrétne práva máte v  prípade, že váš let do Francúzska mešká, alebo bol zrušený sa dočítate v našich článkoch:

1. postup pri meškaní letu

2. postup pri zrušení letu

Poškodená alebo stratená batožina

Čo robiť a na čo máte nárok ak bola vaša batožina počas letu do Francúzska alebo späť poškodená alebo stratená sa dočítate v našom článku zameranom na problémy s batožinou

V prípade problémov, písomne ​​kontaktujte leteckú spoločnosť alebo rezervačnú platformu, cez ktorú ste si zakúpili  letenky a dôkaz o vašej korešpondencii si uschovajte.

V prípade sporu s leteckou spoločnosťou sa môžete obrátiť  na  nás.