Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Halloween: Ako rozpoznať online podvodníka aby sa z vášho nákupu nestala len ilúzia

Dátum: 25.10.2023
Halloween: Ako rozpoznať online podvodníka aby sa z vášho nákupu nestala len ilúzia

Internet nie je bezpečné miesto a anonymita, ktorú poskytuje, otvára dvere aj rôznym podvodníkom.

Preto pri nákupoch online by ste mali byť obzvlášť ostražitý. V tomto článku prinášame rady čo si všímať a čomu sa vyvarovať, aby ste sa nestali obeťou podvodného e-shopu.

Paranormálne zľavy

Ak e-shop predáva tovar za neuveriteľne nízku cenu, najmä ak ide o značkové výrobky, zbystrite pozornosť. Ak je ponuka príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvodníka a môžete prísť o svoje peniaze. Pri takýchto ponukách sa stáva, že objednaný výrobok nedostanete alebo vám doručia falzifikát. Podvodné e-shopy tiež často uvádzajú nedostatočné alebo nesprávne informácie o ponúkanom produkte.

Obchodník je len prízrak

Ak e-shop nezverejňuje kto je predávajúci a neuvádza jeho kontaktné údaje, radšej si kúpu rozmyslite. Tieto informácie sú dôležité nielen ak tovar nepríde, ale aj keď ho budete chcieť vrátiť alebo reklamovať. Absencia jasných identifikačných a kontaktných údajov o predávajúcom je ďalší znak toho, že s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvodný e-shop.

Pod halloweenskou maskou sa skrýva obchodník z Ázie

Aj keď je e-shop v slovenskom jazyku, môže byť prevádzkovaný napríklad predávajúcim z Číny či z inej ďalekej krajiny, kedy domôcť sa neskôr svojich spotrebiteľských práv môže byť veľmi ťažké, takmer až nemožné. Aj preto si vždy overte od koho nakupujete a kúpu si vždy poriadne rozmyslite. V prípade obchodníkov z tretích krajín mimo EÚ musíte tiež rátať s veľmi dlhými lehotami na dodanie tovaru a so zvýšenými nákladmi v prípade vrátenia tovaru.

Záhada fejkových e-shopov

Vždy si pozorne všímajte názov domény webovej stránky e-shopu. Podvodníci kopírujú existujúce domény e-shopov, hlavne známych značiek, ale vždy ich prezradí nenápadná odlišnosť v ich názve.

Ako príklad uvádzame e-shopy, na ktoré v minulosti upozornila Slovenská obchodná inšpekcia.

originálna adresa         podvodná adresa
vivobarefoot.sk         →     vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk         →     merrellshopsk.sk
skechers.com           →     skecherstenisky.sk
converse.com           →     teniskyconverse.sk
salomon.com            →      salomonshopsk.sk
lasportiva.com          →      lasportivaobuv.sk

Prekliatie kybernetických hrozieb

Cieľom podvodných e-shopov je často nielen získanie finančného prospechu, ale i získanie citlivých údajov, a preto bezpečnosť by mala byť pri online nákupoch vašou prioritou. Predtým, ako urobíte akýkoľvek nákup, si overte dôveryhodnosť e-shopu napríklad tak, že si vyhľadáte recenzie ostatných zákazníkov na nezávislých platformách alebo sociálnych sieťach. Predídete tak nepríjemným skúsenostiam a ochránite svoje peniaze a osobné údaje. Podozrivé je tiež, ak e-shop nemá žiadne recenzie alebo sú všetky recenzie pozitívne, pričom neobsahujú slovné hodnotenie.